Žitava - Zittau

18.11.2013 10:13
Žitava (něm. Zittau, polsky Żytawa, lužickosrbsky Žitawa) je město v Německu, v saské části Horní Lužice, v zemském okrese Zhořelec. Je to starobylé město v zajímavé oblasti česko-polsko-německého trojzemí. Bývá oblíbeným cílem návštěvníků z Čech i Polska a to nejenom kvůli nákupům, ale i kvůli mnohým památkám a zajímavostem, které stojí za vidění.
 

Doprava do Žitavy

Cesta vlakem
Do Žitavy můžete přijet vlakem ze směru od Liberce nebo od Varnsdorfu. Vlakové spojení je díky německému dopravci Trilex, který zabezpečuje dopravu na trati Liberec - Žitava - Varnsdorf, velmi dobré. Vlaky jezdí zhruba každou hodinu po celý den v obou směrech. Jízdenku si zakoupíte ve vlaku. Cesta do Žitavy z obou směrů vás nebude stát víc než 40 Kč. Ještě jedna zajímavost - pokud si projedete celou trasu vlakem z Varnsdorfu do Liberce nebo opačně, projedete během hodinové cesty přes území tří států.
Jízdní řád Trilex od 15.12.2013
 
 

Cesta autem a parkování
Z Liberce jste v Žitavě autem za necelou půlhodinku, pojedete směrem na Hrádek nad Nisou. Z Varnsdorfu z druhé strany trvá cesta do Žitavy zhruba 15 minut, směr Grossschönau. Parkování je u všech supermarketů samozřejmě zdarma. V centru jsou místa, kde zaparkujete zadarmo, ale přímo v oblastni hlavního náměstí je parkování placené (hodiny)

Tipy na nákupy v Žitavě

V Žitavě nenajdete klasická velká obchodní centra jako třeba v Drážďanech, ale přesto se zde nachází několik zajímavých obchodních zón a celá řada obchodů v centru.
 

Kaufland

blíže od Liberce: Christian-Keimann-Straße 44, Zittau
blíže od Varnsdorfu: Äußere Weberstraße 87, Zittau

  Kaufland na Äußere Weberstraße v Žitavě
 

Lidl

Kantstraße 31, Zittau
 

Aldi

Dresdner Straße 42, Zittau
 

Edeka

Herwigsdorfer Straße 6, Zittau
 

Rewe Center

Hochwaldstraße 20, Zittau
 

Deichmann

Hochwaldstraße, beim Toom-Markt, Zittau
 

Netto Marken-Discount

Südstraße 35, Zittau
Löbauer Straße 13b, Zittau
 

Rossmann

Frauenstraße 2, Zittau
 

DM drogerie

Bautzner Straße 2, Zittau
 

Platební karty

České karty VISA by měly v Žitavě přijímat Kaufland, Rewe, Deichmann, DM Drogerie. V Lidlu a Aldi potřebujete kartu Maestro nebo hotovost. Situace se průběžně může měnit.

 

Tipy na výlety

Ať už se k městu Žitava blížíte ze severu či jihu, vždy se vám naskytne fantastický výhled na město s mnoha věžemi. Svým hostům se ŽItava prezentuje jako idylické městečko se zvláštní atmosférou. Obraz města se vyznačuje četnými symboly dřívější prosperity, neboť se zde dařilo zejména obchodům, soukenictví a vaření piva. 
Na procházku zve stará část města, z velké části chráněná památkami. Cenné kulturní památky byly v posledních letech restaurovány a obnoveny. Žitavská kulturní stezka (Zittauer Kulturpfad) spojuje četné památky, z nichž stojí za zmínku zejména tržní náměstí s impozantní radnicí, sedmipatrový Solný dům (Salzhaus) z roku 1511, barokní kašny, městské muzeum v bývalém františkánském klášteře a řeznická bašta s květinovými hodinami na Zeleném okruhu (Grüner Ring). Zlatým hřebem je také výhled z Jánské věže (Johannisturm) po zdolání 266 schodů. Mezi největší poklady města však patří „Velké postní žitavské plátno“ (Große Zittauer Fastentuch) z roku 1472 s impozantními rozměry 6,80 m x 8,20 m, které lze obdivovat v muzeu „Kostel svatého kříže“ (Kirche zum Heiligen Kreuz), a „Malé postní žitavské plátno“ (Kleine Zittauer Fastentuch) z roku 1573, které je jediným dochovaným plátnem s nástroji Kristova mučení (Arma Christi) v Německu a je k vidění ve františkánském klášteře. Dřívější průběh městských hradeb kopíruje Zelený okruh, městské stavební dílo z přelomu 19. a 20. století s pečlivě upravenými parky, veřejnými budovami, vilami a památníky.

zdroj: www.trilex.de

Žitavská úzkokolejka

Každodenní parní provoz na Žitavské úzkokolejce přitahuje spoustu návštěvníků z blízka i z dáli již téměř 120 let.
Dunivá jízda parním vlakem do Žitavských hor je neopakovatelným zážitkem. Mnoho návštěvníků obdivuje, že parní lokomotiva stále ještě absolvuje svůj každodenní jízdní řád. Velkou atrakcí je otevřený vyhlídkový vagón a legendární žitavská drezína, která je od srpna 2007 opět v provozu a v hlavní sezóně jezdí o víkendech od května do začátku listopadu.

Výchozím bodem pro jízdu parním vláčkem či drezínou do Žitavských hor je úzkorozchodné nádraží v Žitavě, bezprostředně vedle hlavního nádraží. Dráha kříží normální trasu Žitava-Liberec a poté velkým obloukem objíždí jihovýchodním směrem město. Na pravé straně po směru jízdy skýtá staré město krásné panoráma s kostely a radniční věží. Železnice nyní neustále stoupá a vine se několika oblouky obcí Olbersdorf až k nádraží Bertsdorf. Vpravo se nachází rekreační oáza Olbersdorfského jezera, která vznikla z bývalého hnědouhelného lomu.
Velkým zážitkem je současný výjezd dvou parních vlaků z nádraží Bertsdorf do lázní Oybín a Jonsdorf, divadlo, které můžete na rozchodu 750 mm zažít pouze zde.

  skalní hrad Oybin
Ideálními východišti pro výlety do skalnaté krajiny Žitavských hor jsou zastávky Oybin Niederdorf, Teufelsmühle a Jonsdorf Haltestelle. Než vlak dojede do koncového nádraží v Oybinu, projíždí romantických Oybinským údolím. Nádraží Oybin leží v působivé krajině přímo u rozeklané hory Oybin s ruinami starého celestinského kláštera. Úsek trati z nádraží Bertsdorf do lázní Jonsdorf vede zářezem pod masívem Weißer Stein (Bílý kámen), hustým lesem a poté po svahu Jonsbergu kolem typických hornolužických podstávkových domů až ke koncovému nádraží v Jonsdorfu.